Wiosna w ogrodzie

Zawilec gajowyZawilec gajowy (Anemone nemorosa) to bylina należąca do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie oraz Ameryce Północnej. Porasta lasy liściaste, rzadziej mieszane, iglaste oraz zarośla. W Polsce jest gatunkiem pospolitym nie podlegającym ochronie gatunkowej. Często występuje w większych grupach.

Dorasta zwykle do 15 cm wysokości. Tworzy gęste kępy złożone z dłoniastodzielnych liści. Kwitnie bardzo wcześnie – jeszcze przez zazielenieniem się lasów (zwykle już na początku marca). Kwiaty są dość duże (średnica 3 cm), sześciopłatkowe, barwy białej. Zamykają się wieczorem oraz w czasie pochmurnej pogody. (Dla leśników są wyznacznikiem dobrego okresu korowania ściętych drzew.)

Po kwitnieniu organy nadziemne zanikają. Częścią podziemną są walcowate kłącza z drobnymi korzonkami, przez co zawilec gajowy jest zaliczany do grupy roślin cebulowych. To gatunek trujący! Nie można zrywać go gołymi rękami, gdyż może lekko poparzyć skórę lub wywołać zmiany alergiczne. Na dzikie zwierzęta nie ma negatywnego wpływu – jest pokarmem dla jeleni i saren.

PierwiosnekPierwiosnek (Primula) to duży rodzaj roślin zwany też prymulkami. Należy on do rodziny pierwiosnkowatych (Primulaceae). Obejmuje niezwykle dużo gatunków, w tym głównie bylin, rzadziej roślin jednorocznych. W Polsce mamy 7 rodzimych gatunków pierwiosnków. Najczęściej występują one w górskich regionach strefy umiarkowanej na półkuli północnej (ale znajdziemy je też w Afryce, tropikalnej Azji czy Ameryce Południowej).

Pierwiosnki są bardzo zróżnicowane. Długość pędów kwiatowych pierwiosnków waha się od 3 cm do niemal 1 m. Ich części zielne mogą być nagie, owłosione lub pokryte mączystym nalotem. Liście odziomkowe pierwiosnków są zwykle owalnego kształtu i całobrzegie lub ząbkowane (u niektórych gatunków bywają też pierzastodzielne, piłkowane).

Najczęściej posiadają baldachowate kwiatostany (niekiedy ułożone w piętra). Pojedyncze kwiaty pierwiosnków mogą mieć kształt lejkowaty (wyprostowany) lub dzwonkowaty (przewieszający się). Są pojedyncze lub pełne zależnie od odmiany. Występują w niemal wszystkich kolorach – od białego, przez różowy, czerwony i różowy, do niebieskiego. Często też bywają wielobarwne.


Źródło: zdjęcia własne, teksty Zielony ogródek * Zamknij * Strona główna